نامه‌نگاری تجاری انگلیسی

در این پست که مقدمه‌ای بر مبحث عبارت‌های پرکاربرد در نامه‌نگاری تجاری انگلیسی است نکات، بخش‌ها و موضوعات مهم مطرح در نامه‌های تجاری انگلیسی معرفی می‌شوند. برای آشنایی با قالب یک نامه اداری انگلیسی به این سایت مراجعه کنید. در پست‌های بعد برای هر یک از این بخش‌ها و موضوعات چند عبارت پرکاربرد معرفی خواهیم کرد. لطفاً به ادامه مطلب بروید.

نامه‌نگاری تجاری انگلیسی : نکات اصلی

از آنجا که نام‌نگاری تجاری انگلیسی یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای ترجمه فارسی به انگلیسی و بالعکس است، در نظر دارم در ادامه پست‌های مرکز ترجمه کاردوآنلاین  مطالبی را درباره عبارات پرکاربرد در نامه‌نگاری تجاری به زبان انگليسی تقدیم حضورتان کنم. طبیعتاً هر فردی که به صورت جدی قصد دارد وارد دنیای نامه‌های تجاری انگلیسی بشود، پیشاپیش باید به گرامر، مهارت‌های نگارش و خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی اشراف کافی داشته باشد.

نامه‌نگاری تجاری انگلیسی business-letter

چند نکته عمومی درباره نامه‌نگاری تجاری انگلیسی:

  • برنامه‌ریزی: پیش از نگارش، کلماتِ آغازین، مطالبی که باید مطرح شوند و توالی منطقی پاراگراف‌ها را در ذهن مرور کنید.
  • لحن نامه: لحن نامه شما باید لحن یک گفتگوی تجاری باشد؛ شما باید دوستانه و مودبانه بنویسید.
  • نام‌ها و عناوین: در مورد جنسیت، سِمت و دیکته صحیح نام گیرنده مطمئن شوید. برای خانم‌ها از .Ms و برای آقایان از .Mr استفاده کنید. فقط زمانی که صد در صد اطمینان دارید که خانمی متأهل است می‌توانید قبلِ نامش .Mrs بیاورید.
  • تاریخ‌ها: برای جلوگیری از هر گونه ابهام، به جای شماره ماه، از نام ماه استفاده کنید.*
  • شفاقیت و ایجاز: روشن و موجز بنویسید. جملات و پاراگرف‌هایتان ساده و کوتاه باشند. از کلمات صریح و سوالات روشن استفاده کنید. اگر انگلیسی زبان مادری گیرنده نیست، بهتر است از نوشتن کلمات فنی و پیچیده خودداری کنید.
  • ترتیب ارائه اطلاعات: این توالی را به ذهن بسپارید و در جملاتتان تا آنجا که ممکن است ترتیب اجزاء آن را رعایت کنید: چه کسی (فاعل)، چه کاری (فعل)، چه چیزی (مفعول)، چگونه (قید)، کجا (زمان)، چه وقت (مکان).**
  • خودداری از نگارش کلمات قدیمی: از نوشتن کلمات قدیمی خودداری کنید.

*مثال برای نگارش تاریخ:

January 15th, 2015  or 15 January 2015

**متال برای رعایت توالی عناصر جمله:

Ms. Edwards will travel by plane to Paris on Monday, June 6th.
A technician will install the equipment in your office on Wednesday.

موضوعات و بخش‌های پرکاربرد در نامه‌نگاری تجاری انگلیسی

موضوعات و بخش‌هایی هستند که در بسیاری از نامه‌های نجاری انگلیسی تکرار می‌شوند. هر یک از این موضوعات و بخش‌ها عبارت‌های مربوط به خودشان را دارند که آنها هم در نامه‌های تجاری کاربرد فراوان دارند. با توجه به اصول نامه‌نگاری تجاری انگلیسی و موضوعات و بخش‌های مهم نامه تجاری انگلیسی، در پست‌های جداگانه با عبارت‌های پرکاربرد برای بخش‌های زیر آشنا می‌شوید:

آغاز نامه‌های تجاری انگلیسی (یک – درود و تهنیت؛ دو – عبارت آغازین)، ارجاع به تماس‌های گذشته، طرح درخواست، پیشنهاد مساعدت و ارائه خدمت، نگارش خبر خوب و بد، گله و شکایت، عذرخواهی، سفارش، قیمت گرفتن و قیمت دادن، اشاره به پرداخت، اشاره به پیوست و ضمائم، پایان دادن مطلب، اشاره به کار تجاری بعدی، اشاره به تماس بعدی و تهنیت پایانی

با دنبال کردن مطالب مربوط به عبارت‌های پرکاربرد نامه‌نگاری تجاری انگلیسی برای هر کدام از بخش‌های بالا چند عبارت کاربردی معرفی خواهد شد. پس از آشنایی با این عبارات ساده اما پرکاربرد، نامه‌های تجاری انگلیسی خود را حرفه‌ای‌تر خواهید نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *