نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع

در این پست از مرکز ترجمه کاردوآنلاین و در بحث عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی، با نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع  در  قسمت منابع مقاله آشنا می‌شوید. لطفاً به ادامه مطلب بروید.

عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی

بسیاری از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان جایی در زندگی آکادمیک خود مجبورند متن علمی خود را به زبان انگلیسی بنویسند یا آن که یک متن علمی را از انگلیسی به فارسی ترجمه کنند. کار با متون علمی یکی از حساس‌ترین موارد کاربرد ترجمه فارسی به انگلیسی و بالعکس است. شما در پست‌های مرکز ترجمه کاردوآنلاین درباره عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی با پرکاربردترین عبارت‌های مورد استفاده در متون آکادمیک به زبان انگليسی آشنا می‌شوید. پیش از آن یک نکته را یادآوری می‌کنم: هر فردی که مایل است وارد دنیای نگارش یا ترجمه علمی بشود، پیشاپیش باید به گرامر، مهارت‌های نگارش و خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی اشراف کافی داشته باشد. اگر لازم می‌بینید، نکات عمومی، بخش‌ها و موضوعات مهم مطرح در متون علمی انگلیسی را در این پست (به انگلیسی) بخوانید. اگر در نگارش جملات پیچیده و حرفه‌ای انگلیسی نیاز به مطالعه دارید به پست‌های مربوط به جملات طولانی انگلیسی در مرکز ترجمه کاردوآنلاین مراجعه کنید. بخش‌های مهم یک متن علمی را در این پست کاردوآنلاین ببینید.

نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع book-citation

نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع

موضوعات و بخش‌هایی هستند که تقریباً در همه متون علمی تکر,ار می‌شوند. هر یک از این موضوعات و بخش‌ها عبارت‌های مربوط به خودشان را دارند که در متون علمی (با کمی تغییر) مدام تکرار می‌شوند. مرکز مترجمی کاردوآنلاین اصطلاحات مربوط به هر یک از بخش‌های متون علمی انگلیسی را به صورت دسته‌بندی‌شده در اختیار شما می‌گذارد. برای دیدن همه بخش‌های یک متن علمی این پست از کاردوآنلاین را مشاهده کنید. در این پست با نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع (به عنوان نمونه‌ای از منابع گوناگون مورد استفاده در مقالات علمی) در بخش منابع مقاله آشنا می‌شوید.

نحوه نگارش اطلاعات مربوط به کتاب منبع (شیوه هاروارد):

نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل انتشار: نام ناشر.

Author’s surname, author’s initials. (Year of publication). Title of book. Place of publication: name of publisher.
(Harvard Style: a very common citation method for many types of academic papers, and the standard method used in the UK)

Example: Patterson, J. (2005). Maximum Ride. New York: Brown.

***

نحوه نگارش اطلاعات مربوط به کتاب منبع (شیوه اِم‌ اِل اِی):

نام خانوداگی نویسنده، نام کوچک نویسنده. عنوان کتاب. محل انتشار: نام ناشر، سال نشر.

Author’s surname, Author’s first name. Title of book. Place of publication: name of publisher, year of publication.
(MLA Style: commonly used in the US and Canada for language, literature and media publications)

Example: Smith, John. The Sample Book. 2nd ed. Pittsburgh: BibMe, 2008.

***

نحوه نگارش اطلاعات مربوط به کتاب منبع (سیستم ونکوور):

نام خانوادگی و حرف اول نام کوچک نویسنده. عنوان کتاب. شماره ویرایش [در صورتی که ویرایش نخست نباشد] محل انتشار: نام ناشر؛ سال نشر.

Author’s surname and initials. Title of book. # ed.[if not 1st] Place of publication: publisher’s name; year of publication.
(Vancouver System: used for physical science and medicine papers)

Example: Thalange N. Essentials of Paediatrics. 2nd ed. Oxford: Saunders; 2012.

 

در پست‌های قبل اصطلاحات رایج در بخش فهرست مطالب، عبارات رایج در مقدمه مقاله علمی، عبارات رایج برای ارائه تعاریف، عبارات رایج برای بیان فرضیه تحقیق، عبارات بیان موافقت در مقاله علمی، عبارات بیان مخالفت در مقاله علمی، عبارات بیان مقایسه در مقاله علمی، عبارات بیان دیدگاه در مقاله علمی، عبارات ربط‌دهنده در مقاله علمی، عباراتی برای اشاره به داده‌های تجربی در مقاله علمی، عبارات پرکاربرد برای ارائه آمار، عباراتی برای بیان نتیجه آمار، عباراتی برای توصیف نمودار و شکل، عباراتی برای تفسیر نمودار و شکل، عباراتی برای نگارش عنوان نمودار و شکل، عباراتی برای ارائه خلاصه مقاله و عباراتی برای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مقاله را مرور کردیم و در این پست با نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع آشنا شدید. مرور عبارت‌های پرکاربرد و استاندارد متون علمی راهی میانبر و مطمئن برای نگارش یک متن علمی ویراسته و حرفه‌ای است. با دنبال کردن پست‌های مرکز ترجمه کاردوآنلاین در مبحث عبارت‌های پرکاربرد در متن علمی انگلیسی می‌توانید نویسنده‌ی متون علمی خودتان باشید و یا مقالات علمی انگلیسی را با اعتماد به نفس به فارسی ترجمه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *