پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی

در این پست از مرکز ترجمه کاردوآنلاین و در بحث عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی، با پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی (کوته‌نوشت‌ها یا مخفف‌ها) آشنا می‌شوید. لطفاً به ادامه مطلب بروید.

عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی

بسیاری از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان جایی در زندگی آکادمیک خود مجبورند متن علمی خود را به زبان انگلیسی بنویسند یا آن که یک متن علمی را از انگلیسی به فارسی ترجمه کنند. کار با متون علمی یکی از حساس‌ترین موارد کاربرد ترجمه فارسی به انگلیسی و بالعکس است. شما در پست‌های مرکز ترجمه کاردوآنلاین درباره عبارات پرکاربرد متون علمی انگلیسی با پرکاربردترین عبارت‌های مورد استفاده در متون آکادمیک به زبان انگليسی آشنا می‌شوید. پیش از آن یک نکته را یادآوری می‌کنم: هر فردی که مایل است وارد دنیای نگارش یا ترجمه علمی بشود، پیشاپیش باید به گرامر، مهارت‌های نگارش و خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی اشراف کافی داشته باشد. اگر لازم می‌بینید، نکات عمومی، بخش‌ها و موضوعات مهم مطرح در متون علمی انگلیسی را در این پست (به انگلیسی) بخوانید. اگر در نگارش جملات پیچیده و حرفه‌ای انگلیسی نیاز به مطالعه دارید به پست‌های مربوط به جملات طولانی انگلیسی در مرکز ترجمه کاردوآنلاین مراجعه کنید. بخش‌های مهم یک متن علمی را در این پست کاردوآنلاین ببینید.

پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی academic-abbreviations

پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی

موضوعات و بخش‌هایی هستند که تقریباً در همه متون علمی تکر,ار می‌شوند. هر یک از این موضوعات و بخش‌ها عبارت‌های مربوط به خودشان را دارند که در متون علمی (با کمی تغییر) مدام تکرار می‌شوند. مرکز مترجمی کاردوآنلاین اصطلاحات مربوط به هر یک از بخش‌های متون علمی انگلیسی را به صورت دسته‌بندی‌شده در اختیار شما می‌گذارد. برای دیدن همه بخش‌های یک متن علمی این پست از کاردوآنلاین را مشاهده کنید. در این پست با پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی آشنا می‌شوید.

app. (appendix)

ضمیمه

approx. (approximately)

تقریباً / حدوداً

bibliog. (bibliography)

کتاب‌شناسی (فهرست منابع)

ca. (circa)

حدود (برای ذکر تاریخ)

ch. (chapter)

فصل

col. (column)

ستون (برای اشاره به جدول)

diss. (dissertation)

رساله (اثر پژوهشی؛ برای اشاره به یک اثر تحقیقی)

ed. (edited by)

به ویرایشِ / ویراسته شده توسطِ …

e.g. (exempli gratia)

برای مثال / مثلا / برای نمونه

esp. (especially)

به ویژه / مخصوصاً

etc. (et cetera)

و غیره / و مانند آن

fig. (figure)

شکل / تصویر

i.e. (id est)

یعنی / به عبارت دیگر / به این معنی که …

incl. (including)

شامل / حاوی

N.B. (nota bene)

توجه / دقت شود به …

p. (page)

صفحه

pp. (pages)

صفحات

pref. (preface)

مقدمه / پیشگفتار

pub. (published by)

چاپ شده توسطِ …/ ناشر

rev. (revised by)

بازبینی شده توسطِ …

rpt. (reprint)

تجدید چاپ / چاپ مجدد

trans. (translated by)

ترجمه / ترجمه شده توسطِ … / مترجم

vol. (volume)

جلد

 

در پست‌های قبل اصطلاحات رایج در بخش فهرست مطالب، عبارات رایج در مقدمه مقاله علمی، عبارات رایج برای ارائه تعاریف، عبارات رایج برای بیان فرضیه تحقیق، عبارات بیان موافقت در مقاله علمی، عبارات بیان مخالفت در مقاله علمی، عبارات بیان مقایسه در مقاله علمی، عبارات بیان دیدگاه در مقاله علمی، عبارات ربط‌دهنده در مقاله علمی، عباراتی برای اشاره به داده‌های تجربی در مقاله علمی، عبارات پرکاربرد برای ارائه آمار، عباراتی برای بیان نتیجه آمار، عباراتی برای توصیف نمودار و شکل، عباراتی برای تفسیر نمودار و شکل، عباراتی برای نگارش عنوان نمودار و شکل، عباراتی برای ارائه خلاصه مقاله، عباراتی برای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مقاله و نحوه ارائه اطلاعات کتب منبع را مرور کردیم و در این پست با پرکاربردترین عبارات اختصاری علمی آشنا شدید. مرور عبارت‌های پرکاربرد و استاندارد متون علمی راهی میانبر و مطمئن برای نگارش یک متن علمی ویراسته و حرفه‌ای است. با دنبال کردن پست‌های مرکز ترجمه کاردوآنلاین در مبحث عبارت‌های پرکاربرد در متن علمی انگلیسی می‌توانید نویسنده‌ی متون علمی خودتان باشید و یا مقالات علمی انگلیسی را با اعتماد به نفس به فارسی ترجمه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *